Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

www.etnopark.beskidy24.pl

portrait

Nawigacja

Beskidy24 » Społeczność » Żywiecki Park Etnograficzny / sylwetka

 • login: etnopark

 • Imię, nazwisko: Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

 • Rok urodzenia: 2013

 • Województwo: Śląskie

 • Kilka słów o mnie:

  Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce i drugim w Województwie Śląskim. Odwzorowuje on układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na obszarze ponad 6 ha posadowionych zostało już 17 zabytkowych obiektów architektury. Nadrzędną zasadą, która przyświecała podczas translokowania budynków na teren skansenu był postulat przeniesienia możliwie maksymalnej ilości oryginalnego, zabytkowego materiału. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów, będące perełkami architektury beskidzkiej.

  Zwiedzający podziwiać mogą budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., na którym swoje piętno odcisnęły działania ostatniej wojny, kuźnię z początku XX w., chałupę bogatego chłopa z 1911 r., dom z 1901 r., wzniesiony w stylu wołoskim, urokliwą "chałupę zielarki", chatę z unikatowymi detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim oraz małomiasteczkową aptekę. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali.

  Ponadto na terenie parku znajdują się piwniczki - półziemianki oraz studnie - każda o innym sposobie pobierania wody. Całość uzupełniają przydrożne krzyże i kapliczki. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali. Autorką koncepcji parku jest etnograf mgr Teresa Kurzyk. Planowana jest dalsza rozbudowa skansenu. Przeniesione mają zostać m.in. o kościół, żydowski dom modlitewny, leśniczówka oraz tartak o napędzie wodnym.

   

  Do dyspozycji gości pozostaje parkin dla samochodów osobowych i autokarów o powierzchni prawie 1100 m2. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Istnieje także możliwość wypożyczenia audio-przewodnika. Na terenie skansenu funkcjonuje sklepik z regionalnymi pamiątkami oraz napojami.

   

  Zapraszamy do Żywieckiego Parku Etnograficznego, do wędrówki w przeszłość i wspomnień o dawnych czasach i pięknie góralskiego folkloru.

 • Adres strony użytkownika: www.etnopark.beskidy24.pl

 • Zainteresowania: Kultura ludowa, folklor, sztuka ludowa, architekrura ludowa, muzealnictwo, ochrona zabutkówWszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009